Jak zrobić porządki na Facebooku? Ta aplikacja zdecydowanie Wam w tym pomoże

Artur Smolicki
Marketing internetowy w Twojej firmie


Według statystyk prezentowanych przez Socialbakers przeciętny użytkownik Facebooka lubi około 40 oficjalnych profili. Mało, biorąc pod uwagę, że mój wynik w szczytowym momencie wynosił ponad 1800 fanpage, z czego blisko 90% stanowiły profile branżowe, blogowe oraz zagraniczne serwisy. To także jeden z powodów niskich zasięgów na Facebooku. Mając do dyspozycji tak dużą bazę fanpage serwis musiał wybierać dla mnie teoretycznie najodpowiedniejsze treści. Niestety, najczęściej nie te na których mi faktycznie zależało.

Manage Your Likes to narzędzie, które w prosty sposób pozwoli nam na zrobienie porządków w naszym profilu na Facebooku. Wystarczy kilka kliknięć, by liczba lubionych przez nas fanpage drastycznie zmalała, co w efekcie po kilku dniach pozwoliło mi na obserwowanie postów profili, które już dawno nie gościły na mojej tablicy. Jak się okazało, lubiłem w większości profile martwe, bardzo rzadko aktualizowane bądź posiadające od dłuższego czasu znikomą liczbę fanów.

Porządki na Facebooku

W jaki sposób przeszedłem cały proces robienia porządków w polubionych przeze mnie profilach? Wystarczyło zaledwie kilka kroków, dzięki którym liczba fanpage, których byłem fanem, zmniejszyła się o ponad 1000. Robi wrażenie? Prawdziwy efekt zauważycie po pewnym czasie, gdy Facebook zacznie poprawnie wyświetlać tylko te profile, które faktycznie chcecie obserwować. Zacznijmy jednak od początku.

Ostatnia aktywność

W praktyce najważniejszy czynnik brany pod uwagę podczas robienia porządków na Facebooku. Okazało się, że prawie połowa lubionych przeze mnie profili ostatnią aktywność zanotowała ponad 3 miesiące od chwili, gdy sprawdzałem te dane. Usunąłem wszystkie.

Porządki na Facebooku 2

Teoretycznie usunąć można profile z aktywnością mniejszą niż ostatni miesiąc, uznałem jednak, że porządki przeprowadzał będę cyklicznie a więc martwe profile prędzej czy później znikną z mojego Facebooka. Na tym etapie nie sprawdzałem jakie profile przestaję śledzić. Skoro są nieaktywne nie ma to dla mnie większego znaczenia.

Liczba fanów

W tym elemencie warto być ostrożnym. Nie zawsze mała liczba fanów oznacza brak aktywności czy naszego zainteresowania, usuwałem więc tylko te profile, które według mnie były mi zupełnie zbędne. Usunąłem także profile takich marek jak Facebook, Twitter czy Instagram. Większość udostępnianych przez nie wiadomości znajdę tego samego dnia w portalach oraz serwisach branżowych.

Porządki na Facebooku 3

Oprócz dwóch powyższych kroków warto także ręcznie przejrzeć listę wszystkich polubionych profili. Może bowiem okazać się, że wiele z nich polubiliśmy na tyle dawno, by przestały znajdować się w kręgu naszych zainteresowań. W ten stosunkowo prosty sposób liczba lubionych przeze mnie fanpage zmniejszyła się o ponad 1000, dzięki czemu Facebook zdecydowanie częściej zaczął wyświetlać mi oczekiwane przeze mnie posty i uaktualnienia.

Personalizowane rekomendacje

Jedna z najciekawszych opcji dostępnych w aplikacji. O ile profile sugerowane mi jako warte polubienia nie do końca muszą zgadzać się z moimi zainteresowaniami, o tyle propozycja usunięcia niektórych fanpage najczęściej okazywała się niezwykle trafiona. Większość rekomendacji dotyczyła profili z bardzo niską aktywnością oraz wyjątkowo niskim zaangażowaniem, co pozwoliło na dokończenie niezwykle efektywnych porządków.

Porządki na Facebooku 4

Jeżeli do tej pory nie robiliście porządków w polubionych przez siebie profilach zerknijcie do aplikacji chociażby z ciekawości. Nie mogę zagwarantować, że każdemu z Was pomoże to w dotarciu do postów od interesujących Was fanpage, różnica po kilku dniach była jednak zauważalna. Manage Your Likes pozwala co prawda na porządki tylko i wyłącznie na Facebooku, warto jednak co jakiś czas także w innych serwisach społecznościowych zadbać o wygląd i jakość naszych profili.

Ile profili usunęliście?

Zapisz się by otrzymywać marketingowe porady zupełnie za darmo!

 • Ależ mi się to przydało 😀

  • Niezmiernie się cieszę :)

   • Arek

    Panie Arturze dzięki za appkę ale ja miałem 5000 fanpage zalajkowanych i przyznam że od tej liczby nie mogłem dalej lajkować 😀 pomogło mi 😀

 • Aga

  Klikam Analyze i nic się nie dzieje… :(

  • Warto sprawdzić czy przeglądarka nie blokuje Ci wyskakujących okienek, dodatkowo wypróbować inną przeglądarkę.

 • Mama Ka

  U mnie też nic się nie dzieje… Nie pomogło ani odblokowanie wyskakujących okienek, ani wejście z innej przeglądarki…

  • Doszliśmy już do wniosku, że serwer lekko nie wytrzymał. W jednym momencie z tego bloga przeszła dość duża liczba osób, warto poczekać chwilę i spróbować ponownie.

  • Potwierdzam

 • BartoszFabianowicz

  REWELACJA!!!! Dzięki Artur, normalnie otwieracz do oczu :)

  • Cieszę się, w tym roku jeszcze kilka takich narzędzi przedstawię 😉

 • trochę się przydalo, dzięki :)

 • Mi też przez chwilę nie zadziałało, ale już jest ok. Nawet nie wiedziałam ile stron obserwuję i w sumie połowa z takich co mnie kiedyś interesowały, dziś mi niepotrzebna. Przydatne to to :)

  • Dostali informację o problemach i widocznie zadziałali :) Mi zostały tylko te, które z czystym sumieniem faktycznie chcę obserwować :)

 • Daria Marzyńska

  Dzięki! z 33 stron zrobiło się 17 :)

  • Widzę jesteś hard userem 😉

   • Daria Marzyńska

    Nie wiem ale wiem ze od 2008 nie ruszalam tego 😉

 • fajne, choć przyznam, że niedawno ręcznie odlajkowałam wiele fanpage

 • Ewelina Choroba

  Przyznam, że zrobiłam WIELKIE WOW i z chęcią skorzystałam. Jeszcze większe wow miałam, jak posegregowałam wg last activity. Znalazły się dwie perełki sprzed 3 lat! Te do miesiąca były w porządku, ale te <1 już niedokładnie pokazywało, bo np Fp publikował dzisiaj a był z łątką undefined, albo this week a ostatni post sprzed świąt. Nie mniej, w efekcie końcowym aplikacja na duży plus :)

  • Cieszę się, że pomogła :) Też byłem zaskoczony po tylu latach na Facebooku 😉

 • Joachim

  Przydało się również! Naklikałem lajki – jak byłem jeszcze malutki – pod stronami, których teraz się wstydzę, jak patrzę po odpaleniu analizy.

 • Dobre, dzięki!;)

 • magda181091

  Fajna pomocna opcja, jak będę miećwięcej profili niż teraz, być może skorzystam, ale narazie bardzo dokładnie selekcjonuje”to co lubię”;)

 • Nieźle. 190 poszło do kosza. Przydatny i ciekawy tekst :-) Dzięki!

 • Kamilu

  Ponad 40 odlajkowanych. Dzięks :)

 • Artur z chęcią użyje, bo po prostu nie chce mi się tego robić ręcznie :)
  Mocno zastanawia mnie jednak twoje główne podejście do selekcje mówiące o tym że najwięcej usunąłeś profili nie aktywnych. Ja mam i takie „4 years ago” :) nie ma tego dużo bo już na 3 podstronie zaczyna mi się „1 month ago”. Zastanawiam się tylko dlaczego miało by mi to zjadać moje miejsce na newsfeedzie kosztem innym potrzebnych mi treści jeżeli to nic nie publikuje?

  • Mogę tylko wysuwać nie poparte niczym wnioski, jednak usunąłem głównie nieaktywne profile. Spowodowało to rozpoczęcie wyświetlania się wiadomości znajomych, których Facebook już dawno przede mną ukrył. Może to oznaczać, że mimo braku aktywności Facebook bierze pod uwagę także liczbę lubionych stron w ten sposób decydując ile treści i z jakich źródeł jest w stanie mi wyświetlić. W końcu edge rank musi zakładać, że nieaktywne profile nadal mogą coś udostępnić a więc musi dla nich trzymać miejsce w feedzie.

   • pauluZ

    @BartoszObarewicz:disqus @newCreative:disqus – analizuje właśnie wyniki w aplikacji – mam obecnie ~360 likeów – czytam także wasze powyższe komentarze… No właśnie dopada mnie odczucie że tracę coś jak odlajkuje strony z długą nieaktywnością.

    Tak sobie myślę, że przecież nie powinny one przeszkadzać i z drugiej strony a nuż coś tam kiedyś napiszą … – no i mam namiar na te fan-page więc jakoś tak trzymam tą „historię” o tym co kiedyś lubiłem …
    Musiałbym silniej przekonać się do argumentu, że pozbycie się tych „starych” stron odblokuje mi wiadomości ze stron bardziej pasujących do moich obecnych zainteresowań. Np. do stron z niewielką jeszcze ilością Lubiących, etc ….
    Mało logiczne jest dla mnie założenie, że „stare” profile (w sensie: mało aktualizowane) miałyby blokować w jakiś sposób te aktywniejsze lub nieliczne….
    Co o tym myślisz Artur?

 • hotell-me-more.blogspot.com

  U mnie było nawet tak źle – ale kilkanaście profili poszło do kosza mimo wszystko :)

 • Mateusz Brol

  Nie słyszałem o tym – a się przyda – bo się profil lekko zaśmiecił :) Dzięki

 • miałam prawie 1700 zostało na razie 500 mniej, a to nie koniec. sporo martwych od 1 roku do 3 lat nawet!

 • Piotr

  Fajna strona jednak mi zabrakło personalizacji odnośnie do usuwania stron.

  Podejście pewnie i dobre ale nie sprawdzi się w przypadku kiedy wręcz chcemy aby ‚martwe’ profile były przez nas obserwowane. To że na profilu nie dzieje się nic np przez 6 miesięcy nie świadczy że musimy go usunąć.

  Możemy przecież obserwować FanPage lub firmę i reagować na potencjalny ruch na stronie 😉

  Jak dla mnie ręczne usuwanie na podstawie pierwszej strony jest super. Widzimy kiedy była aktywność, jaki jest ruch na stronie i wreszcie co będziemy usuwać.

 • Piotr Wicherski

  Matko boska… prawie 3k polubionych stron…
  Czas na porządki, może do wiosny się wyrobię o.O

 • Paweł

  Niesamowity jest algorytm facebooka, który zabronił mi wysłać linka w wiadomości do strony tej aplikacji o.O sama w sobie jest wspaniała!

 • Aleksander

  ja nie mogę tego uruchomić w tym problem. podczas logowania mojego profilu wyskakuje błąd :( ktoś potrafi mi pomóc?

 • Pingback: Homemade Lemonade | Posprzątaj swój Facebook()

 • Pojawia mi się że lubię tylko 100 fp jak odlajkuje 20 i wchodzę na stronę jeszcze raz to pokazuje mi że znowu lubię 100 fp ale już bez tych co wywaliłem

 • Adrian

  a mi pisze ze mam 396 polubień a w programie ze mam 17?

 • bartek

  dlaczego mam pokazane tylko 100 fanpage a w rzeczywistości mam ponad 1800

  • Warto spróbować kilka razy, prawdopodobnie zmieniają coś w skrypcie…

 • Ciekawe i przydatne. Przyznam się że o tym nie wiedziałem. Kiedyś próbowałem robić porządek ręcznie ale szybko mi się tego odechciało. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.

 • Tak, wiem, powinienem dostać złotą łopatę za genialne odkopywanie, ale czy jest jakieś narzędzie, które pozwoli odlajkować wszystkie nasze komentarze i posty i wyświetli w ciągu nasze komentarze?

 • Pjotrek

  Mam ponad 8 tyś polubień

 • Anita

  Hm a ja nadal mam problem.. Wyskakuje mi, że mam przeszło tysiąc polubień i wiem, że są to pewnie polubienia a sprzed 2/3 lat, ale ich nie widać.. W żaden sposób nie mogę ich „uwidocznić” aby je odlajkować..

 • Daniel Ambroziewicz

  Witam, mam problem.
  Albowiem znajduje mi tylko strony polubione od początku roku.

 • A ktoś może kojarzy jakiś program do masowego usuwania fanów z fanpage? Przejąłem fanpage, który ma kupionych 3000 fanów a chcę bazować na naturalnie pozyskanych, więc muszę tego naprawdę sporo…. Będę wdzięczny za pomoc.

 • Marcin

  a kojarzy ktoś jakąś aplikację, która działa „z drugiej strony”, tzn. pozwala na sprawne pozbycie się fanów z naszego fanpage? (Tak, problem z kupioną przez kogoś paczką fanów…).