Dlaczego warto prowadzić bloga firmowego? Kilka powodów które przekonają każdego

Dlaczego warto prowadzić bloga firmowego? Kilka powodów które przekonają każdego

Nie jestem w stanie zliczyć liczby zapytań dotyczących prowadzenia bloga firmowego jakie pojawiają się w ostatnim czasie. Coraz większa popularność wiąże się jednak z coraz większymi wątpliwościami, dotyczącymi głównie efektywności prowadzenia takiego bloga. Większość firm nie ma pomysłu na to o czym chciałoby pisać, co sprawia, że część z nich zaczyna po prostu… prezentować swoją ofertę czy też informować o zmianach wewnątrz firmy. Oczywiście, czasem tego typu treści mogą być przydatne czy naprawdę sądzisz, że Twojego klienta to zainteresuje? Sporo wątpliwości budzi także fakt przydatności tego typu rozwiązania w kwestii zwiększenia sprzedaży czy też liczby zapytań. No właśnie, warto więc prowadzić bloga firmowego?

Pytanie mocno retoryczne. W momencie, gdy koszta jakichkolwiek kampanii reklamowych rosną z kwartału na kwartał każde teoretycznie darmowe źródło pozyskania potencjalnych klientów okazuje się być na wagę złota. Dosłownie. Zalety prowadzenia bloga firmowego z roku na rok stają się coraz bardziej oczywiste, dzięki czemu ich poziom także gwałtownie rośnie. Oprócz oczywistych wręcz plusów związanych z generowaniem ruchu na naszej stronie istnieje kilka innych, równie istotnych powodów, dla których założenie bloga firmowego powinno być jednym z naszych priorytetów.

Google promuje treści, które sami tworzymy

Na końcu tego wpisu przytoczyłem kilka statystyk związanych między innymi ze znacznym zwiększeniem ruchu na naszej stronie firmowej w momencie prowadzenia własnego bloga. Użytkownik szuka w sieci pomocy oraz odpowiedzi na nurtujące go pytania, co daje nam całkiem spore pole do popisu w kwestii dopasowania treści do jego oczekiwań. Regularne prowadzenie bloga szybko zostanie zauważone przez Google, dzięki czemu oprócz znacznego wzrostu ruchu na stronie zdobędziemy co najmniej kilku aktywnych użytkowników.

Im więcej i częściej zaczniemy publikować, tym szybciej zauważymy odczuwalne zmiany. Zazwyczaj ta forma komunikacji wymaga sporych nakładów cierpliwości, jeżeli jednak nie dysponujemy nieograniczonym budżetem reklamowym prowadzenie bloga firmowego kosztować nas będzie jedynie odrobinę czasu oraz kreatywności.

Zaufanie klienta podstawą sukcesu?

Prowadząc bloga firmowego mamy niepowtarzalną okazję by zbudować wokół siebie wizerunek eksperta w naszej branży. Jeżeli jesteśmy właścicielami sklepu z zabawkami dla dzieci ich rodzice mogą znaleźć u nas porady dotyczące wychowania, edukacji czy też sposoby na dostarczenie rozrywki swoim pociechom. Im więcej czasu potencjalny klient spędzi na naszej stronie, tym większa szansa, że poszukując interesujących go produktów skieruje się właśnie do nas. Dzisiaj marketing to nie tylko dążenie do sprzedaży, to także pozyskanie uwagi klienta na dłuższy okres czasu.
Statystyki bloga firmowego
Jak sądzisz, kiedy rozpoczęliśmy prowadzenie bloga w tym przypadku? Warto zapewne dodać, że była to jedyna forma pozycjonowania! Wzrósł nie tylko ruch ale także najważniejsza liczba zapytań.

Opinia cenniejsza niż sprzedany produkt

Blog firmowy to idealne miejsce by zbierać opinie na temat naszych produktów czy też usług. Czasem warto poświęcić klienta by poznać wszystkie minusy naszej oferty. Nie jesteśmy idealni, nasz biznes również. Nie dostosowując się do oczekiwań klientów szybko zostaniemy w tyle za konkurencją a o tym gdzie prowadzi ta droga wspominać zapewne nie muszę. Bardzo często aby pozyskać opinię klienta musimy zaoferować mu coś w zamian. W przypadku bloga wystarczy wykorzystać do tego pozostawiane przez użytkowników komentarze. Jeżeli klient zauważy jakiekolwiek braki w naszej ofercie, będzie to jedno z pierwszych miejsc do jakich się skieruje.
Jak prowadzić bloga firmowego

Odrobina statystyk…

Według badania przeprowadzonego przez HubSpot firmy, które generowały miesięcznie minimum 15 postów na swoim blogu notowały około pięciokrotnie większy ruch niż firmy, które takiego bloga nie prowadzą. Co jeszcze ciekawsze i zapewne o wiele istotniejsze, według tego samego badania wystarczy publikować wpisy na blogu zaledwie dwa razy w miesiącu by zwiększyć sprzedaż aż o 67%.

Również Social Media Today opublikowało raport z którego wynika, że 81% internautów w USA ufa treściom znajdującym się na firmowych blogach a aż 61% dokonało decyzji o zakupie właśnie na podstawie jednego z artykułów. Również moje własne obserwacje prowadzone na współpracujących ze mną firmach potwierdzają powyższe wnioski. Prowadzenie bloga firmowego to prawdopodobnie najtańsza a jednocześnie jedna z najefektywniejszych dróg pozyskania potencjalnego klienta. Jeśli miałbym cokolwiek doradzać, nie tylko w przypadku sklepu internetowego, to założenie bloga firmowego w pierwszej kolejności.

Potrzebujesz pomocy w efektywnym prowadzeniu kampanii Google Ads?

Jasne warunki współpracy, personalny kontakt, doradztwo oraz wieloletnie doświadczenie to gwarancja zorientowania na konwersję oraz maksymalizację wyników.

Potrzebujesz pomocy w efektywnym prowadzeniu kampanii Google Ads?
Written by
Artur Smolicki
Join the discussion

Follow @unsplash

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.