Poradnik Google Ads, jak przygotować swoją pierwszą kampanię reklamową?

Poradnik Google Ads, jak przygotować swoją pierwszą kampanię reklamową?

Jeśli mogę być z Tobą szczery, zdecydowałem się przygotować krótki poradnik Google Ads ponieważ większość kampanii, które na codzień poddaję audytowi nadaje się jedynie do całkowitej przebudowy. W tym artykule postanowiłem zatem zwrócić uwagę na najważniejsze elementy, które pozwolą już na samym początku uniknąć podstawowych błędów. Przygotujemy konto do optymalizacji, znajdziemy najbardziej efektywne słowa kluczowe, wdrożymy niezbędne narzędzia, przeanalizujemy typową stronę firmową oraz uruchomimy naszą pierwszą kampanię. Zaczynamy?

Wiele tematów związanych z przygotowaniem kampanii znajdziesz na tym blogu, poniższy poradnik Google Ads ma więc za zadanie w sprawny i efektywny sposób zebrać wszystkie moje doświadczenia. Jeśli wykonasz w pełni wymienione elementy unikniesz przede wszystkim zbędnych kosztów oraz poprawisz uzyskiwane rezultaty. Zwiększysz także szansę na uzyskiwane konwersje. Rozpocznijmy zatem od elementu najważniejszego…

1. Zdobądź minimalną wiedzę na temat Google Ads

Jeżeli do tej pory Twój kontakt z kampaniami reklamowymi był zerowy jedynym słusznym rozwiązaniem jest zapoznanie się z poradnikami, e-bookami, artykułami, które pozwolą Ci poznać najważniejsze pojęcia oraz terminy, związane z Google Ads. Jeżeli nie wiesz czym są dopasowania słów kluczowych, jak efektywnie używać rozszerzeń, jak wygląda poprawna struktura konta, kiedy używa się strategii automatycznego ustalania stawek te elementy nadrobić musisz w pierwszej kolejności, wykorzystując chociażby poniższy poradnik Google Ads.

W tym miejscu mogę Cię uspokoić. Wiedza, którą musisz zdobyć jest łatwo dostępna oraz łatwo przyswajalna. Większość informacji znajdziesz także na tym blogu oraz wielu stronach tematycznych. Zacznij również od wyjaśnienia takich pojęć jak wynik jakości, konwersja, strategie optymalizacji, testy A/B. To wystarczy na początek. Zapewniam, że dalsze kroki wydadzą Ci się o wiele bardziej zrozumiałe a pierwsza kampania będzie miała zdecydowanie większą szansę by zakończyć się sukcesem.

2. Organizacja konta Google Ads

W tym momencie wiesz już zapewne jak istotny jest to czynnik, mający duże znaczenie w kontekście dalszej optymalizacji, poradnik Google Ads wchodzi zatem w najważniejszą fazę. Zanim stworzysz strukturę pierwszej kampanii wybierz bardzo precyzyjnie jakie produkty oraz usługi chcesz promować. Chociaż może wydawać się to dziwne, polecam Ci używanie arkusza kalkulacyjnego, w którym zamieścisz wszystkie linki, jakie chcesz promować za pomocą kampanii. O ile nie stosujesz dedykowanego landing page, kierowanie potencjalnych klientów na stronę główną zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem.

[comment]Najczęstszy błąd? Błędne rozumienie tego czym kierują się odbiorcy trafiając do wyszukiwarki. Im mniejszy masz budżet, tym bardziej precyzyjne frazy musisz przygotować.[/comment]
Projektując kampanię warto trzymać się bardzo prostej metody. Tworzymy osobne kampanie dla każdego formatu reklamowego. Osobno dla kampanii w wyszukiwarce, osobno dla kampanii produktowej, osobno dla remarketingu. Osobne kampanie stworzyć możesz także w momencie, gdy posiadasz kilka oddziałów firmy. W niektórych przypadkach zalecane jest tworzenie kampanii chociażby dla różnych województw. Pamiętaj także, że każda grupa reklamowa dotyczyć powinna ściśle powiązanych ze sobą fraz.

Niestety, w większości kampanii jakie poddaję audytowi znajduje się jedynie jedna grupa reklamowa. Ok, to nie jest błąd eliminujący skuteczność kampanii ale jeśli Google pozwala na budowanie przejrzystych, dokładnie opisanych struktur, musisz to wykorzystać. Pamiętaj o tym, że docelowo dla różnych produktów stworzyć musisz osobne, dedykowane treści reklamowe. Z jedną grupą reklam będzie to nierealne. Jeśli specjalista poświęca kilka godzin na wdrożenie kampanii różnica w jakości w porównaniu do kampanii z najprostszą strukturą musi być znacząca.

3. Słowa kluczowe w kampanii reklamowej

Jednym z najważniejszych elementów sukcesu kampanii, o którym poradnik Google Ads wspomnieć musi, jest właściwe dobranie słów kluczowych, po których wyszukaniu potencjalni klienci trafią właśnie do Ciebie. Najczęstszy błąd? Błędne rozumienie tego czym kierują się odbiorcy trafiając do wyszukiwarki. Im mniejszy masz budżet, tym bardziej precyzyjne frazy musisz przygotować. Jeśli posiadasz domek w Zakopanem, używanie frazy „domek w górach” bądź „urlop w górach” mija się z efektywnością. Pamiętaj, w podstawowym modelu rozliczeń płacisz za każde przekierowanie. Stać Cię na to by płacić za mało wartościowe wizyty?

Elementem na który kazałem Ci zwrócić uwagę już na początku są dopasowania słów kluczowych. Opisałem je dokładnie w innym miejscu na blogu, tutaj jedynie dodam, że warto stosować w kampanii większość z nich jednocześnie bardzo aktywnie przeszukując raport „Wyszukiwane hasła”. To tam znajdziesz wszystkie frazy dla jakich finalnie Twoja kampania jest widoczna w wynikach wyszukiwania. Wielokrotnie zaskoczy Cię kreatywność odbiorców, pamiętaj jednak, że wyszukiwania z literówkami, błędami czy takie które zawierają skróty myślowe także mogą być efektywne.

4. Treści reklamowe w kampaniach Google Ads

W tym momencie nie wiem czy zgodzą się ze mną wszyscy specjaliści, jednak subiektywnie uważam, że wszystko co umieścisz w treści reklamy ma znaczenie jedynie przez tą jedną sekundę gdy odbiorca decyduje czy odwiedzić Twoją stronę. Często czytam prośby by dodać w tym miejscu szczegóły oferty, ważne elementy związane z biznesem, możliwościami. Finalnie jednak zakładam, że nasza reklama pokazuje się odbiorcy, który jest już dzięki dopasowanej frazie naszym docelowym klientem. Treść reklamowa ma więc jedno, jedyne zadanie. Przekonać go by odwiedził właśnie naszą witrynę. Nie pełni ona roli sprzedażowej, informacyjnej, jej zadaniem nie jest przekonanie do skorzystania z oferty. Treść reklamowa ma sprawić, że sprecyzowany dzięki słowom kluczowym odbiorca trafi właśnie do Ciebie. Koniec teorii.

Użytkownik po wejściu na naszą stronę nie pamięta jej treści. Nie wie co było w niej zawarte. Jeśli jednak odwiedza Twoją witrynę, spełniła swoje zadanie. Aby tak się stało używaj języka korzyści, pamiętaj o stosowaniu call to action oraz wykorzystuj maksymalnie dostępną ilość znaków. Jeżeli nagłówek pozwala na użycie 30 znaków, skorzystanie jedynie z 15 ogranicza Twoją powierzchnię reklamową. Twoja kampania jest mniej widoczna na tle konkurencji. Wiem, że czasem wykorzystanie wszystkich dostępnych znaków jest zadaniem trudnym ale mogę zapewnić, mieszkańcy Niemiec mają gorzej. Są sytuacje, gdy dwa wyrazy wykorzystują całą dostępną powierzchnię. W Polsce tak trudno nie jest, postaraj się więc o odrobinę kreatywności. Poradnik Google Ads powstał po to by to zadanie ułatwić.

5. Rozszerzenia kampanii Google Ads

Część osób nie wie o tym, że taki element jak rozszerzenia reklam tekstowych istnieje. Pozostałe osoby nie wykorzystują ich w pełni. Pamiętasz jak wspominałem chwilę temu, że niewiele osób faktycznie reklamy czyta, nie pamiętając również ich treści? Głównym zadaniem rozszerzeń jest zwiększenie zajmowanej przez Ciebie powierzchni reklamowej. Im mocniej zwracasz na siebie uwagę odbiorcy tym większa szansa na uzyskanie satysfakcjonujących współczynników klikalności. Finalnie również tańszych przekierowań. To kolejny element, którego nie warto bagatelizować.
Poradnik Google AdWords
Po pierwsze, nie ograniczaj się z ilością rozszerzeń. Dodaj 6 linków do podstron, 6 objaśnień, kilka informacji w witrynie. Dodaj lokalizację oraz ceny, nawet jeśli prowadzisz usługi, nawet wtedy, gdy ceny nie są z góry określone. Dodaj wszystko co tylko jesteś w stanie wykorzystując ponownie język korzyści oraz najważniejsze cechy Twojej firmy. Nawet jeśli nikt nie przeczyta tego co przygotujesz, powierzchnia reklamowa wynagrodzi Ci czas spędzony nad rozszerzeniami.

6. Automatyczna optymalizacja stawek

Poradnik Google Ads miał dotyczyć jedynie podstaw, automatyzacja w kontekście optymalizacji kampanii jest kilka kroków dalej. Niestety, nie wiedząc w jaki sposób automatyczne stawki są ustalane większość osób już na początku popełnia błąd i uruchamia je w swoich kampaniach. Dlaczego jest to błąd? Normą jest ustawianie w trakcie tworzenia kampanii strategii polegającej na maksymalizacji konwersji. Nie działa to jednak w ten sposób, że wykorzystując automatyzację my o kampanii możemy zapomnieć a Google sam zacznie prowadzić za nas sprzedaż. W jaki więc sposób działa to naprawdę?

[comment]Docelowo dla różnych produktów stworzyć musisz osobne, dedykowane treści reklamowe. Z jedną grupą reklam będzie to nierealne.[/comment]
Aby automatyczna optymalizacja stawek mogła przynosić nam satysfakcjonujące efekty kierować musi się danymi historycznymi. Oznacza to, że w pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić skuteczną, sprzedającą kampanię, w kolejnym dopiero etapie pozwolić Google poprawić to czego my nie byliśmy w stanie. System nie wie jakie produkty, w jakich porach dnia, w jakich lokalizacjach będą sprzedawały się najlepiej. Dopiero gdy zbierze odpowiednią ilość danych będzie w stanie wyciągać wnioski.

Jeszcze jedna ważna uwaga. Maksymalizacja konwersji nie oznacza, że system zrobi to lepiej za Ciebie. System będzie kierował się ku produktom, które wygenerują najwięcej sprzedaży, niekoniecznie są dla Ciebie najbardziej opłacalne. Jednocześnie automatyzując kampanię w kierunku maksymalizacji liczby przekierowań zapewniam Cię, że Google poszuka odwiedzin stosunkowo najtańszych, niekoniecznie efektywnych i pasujących do Twoich oczekiwań. Automatyzacja jedynie pomaga, nie poprowadzi kampanii za Ciebie.

7. Google Analytics oraz Google Tag Manager

Pomimo tego, że co roku rozmawiając o trendach na kolejnych 12 miesięcy wspomina się o big data czy growhackingu wciąż większość przedsiębiorców nie korzysta z podstawowych danych dostarczanych przez jak najbardziej podstawowe narzędzia. Dlaczego jest to tak istotne? Nawet jeśli skierujesz na stronę 1000 odbiorców nie masz gwarancji tego, że będą oni efektywną grupą docelową. Google Analytics pozwala Ci analizować co robią klienci na Twojej stronie, które kanały mają szansę sprzedawać najwięcej, w którym momencie klienci rezygnują z odwiedzin. Bez tego typu danych prowadzenie kampanii reklamowej jest jedynie błądzeniem po omacku.

Drugie z obowiązkowych narzędzi, o którym poradnik Google Ads wspomnieć musi, jest Google Tag Manager. W wersji podstawowej pozwala Ci na wdrożenie kodów konwersji, kodów remarketingu czy też innych przydatnych narzędzi bez posiadania umiejętności programowania. Ona narzędzia staram się opisywać regularnie na blogu, znajdziesz także kilka przydatnych wskazówek oraz porad związanych z ich wykorzystaniem.

8. Konwersje i mikrokonwersje

Ten element omówimy na przykładzie. Nie muszę chyba wspominać, że mierzenie konwersji jest obowiązkiem w każdej kampanii. Konwersją jest cel jaki chcesz dzięki działaniom reklamowym osiągnąć. Jeśli prowadzisz działalność usługową Twoją konwersją może być strona z podziękowaniem za przesłanie zapytania z formularza kontaktowego. W tym wypadku mikrokonwersją jest samo przejście do zakładki z kontaktem.

Dlaczego mierzyć musisz także teoretycznie mniej istotne elementy? Wyobraź sobie sklep internetowy, w którym sprzedaż nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca. Niezbędna staje się wiedza dotycząca tego ile osób dodaje Twoje produkty do koszyka oraz na którym z kroków zakupowych rezygnują. Finalnie może się bowiem okazać, że o wiele więcej osób rozpoczyna proces zakupu jednak w pewnym momencie pojawia się coś, dzięki czemu nie jest on dokończony. Jaki z tego wniosek? Niekoniecznie inwestować musisz większe budżety by zauważalnie zwiększać sprzedaż. Zazwyczaj wystarczy znaleźć elementy, które nie pozwalają wykorzystać już generowanego przez Ciebie ruchu.

Poradnik Google Ads nie jest w stanie zastąpić kilkugodzinnego szkolenia praktycznego, mam jednak nadzieję, że będzie zachętą do dokładniejszego przyjrzenia się całemu procesowi. Zazwyczaj jest tak, że dobrze przygotowana kampania stanowi 75% sukcesu. Jeżeli w tym momencie popełnisz rażące błędy zapewniam, że efektywna optymalizacja nie będzie możliwa. Pamiętaj także, że konsultacje Google Ads również pomogą Ci poprawić najważniejsze elementy Twoich działań.

Potrzebujesz pomocy w efektywnym prowadzeniu kampanii Google Ads?

Jasne warunki współpracy, personalny kontakt, doradztwo oraz wieloletnie doświadczenie to gwarancja zorientowania na konwersję oraz maksymalizację wyników.

Potrzebujesz pomocy w efektywnym prowadzeniu kampanii Google Ads?
Written by
Artur Smolicki
Join the discussion

Follow @unsplash

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.